ahz-head

TOP10 roku 2015 #8: ahZ

ahZ aka Ahonz (což je nejspíš jednoduchý anagram jeho křestního jména) má, co se týče hudby, prsty všude možně – přispěvatel letitého, známého serveru Techno.cz, kde spolu s KamCZou také vydávají sérii Narovinu zlomenej podcast (pod zkratkou NZP), hyperaktivní DJ a v neposlední řadě člen takřka rodinného uskupení Volnej průběh, společně s prakticky legendami (nejen) zlomených stylů a DJingu u nás vůbec – Touchwoodem, Stanzimem, Nitrousem a Radem – pořádající pravidelné večírky s názvem Volnej průběh Crossem (zkráceně VPX) kde si zvou čerstvé a novátorské objevy na zlomené scéně, ale i ikony žánrů více či méně přidružených pod hlavičkou drum’n’bassu – ať už se jedná o formy half-stepu, autonomicu nebo techstepu – vždy ale z neotřelých „zlomenin“ a atmosférických „fraktur“. Prostě skupina kamarádů co dělají (nutno podotknout že občas pro posluchače náročnější) mejdany pro Vás (nás) i pro sebe. A tak je to přece správně, ne-li nejlépe!

ahz


Naibu – Case Study LP

Francouzský hudebník Robin Leclair vloni vydal své čtvrté album, na kterém opět dokázal svůj ohromný cit pro muzikálnost a kompozici. Case Study v sobě skrývá nádherný výlet do Robinova drumandbassového světa, který není ani trochu prvoplánový. Snad jste si nenechali ujít jeho vystoupení 25. března v pražském Crossu?


Electrosoul System – Flawless LP

Flawless je debutové album, které po téměř dvaceti letech produkce drumandbassu konečně vydal Andrey Burtaev z Moskvy. Jméno Flawless nese dle mého zcela oprávněně. Na albu nenajdete průměrnou skladbu. Andreyovy postupy jsou neskutečně originální a jeho produkce propracovaná do každičkého detailu. Ačkoliv album nenese stopy mainstreamových postupů, většina tracků neskutečně dobře funguje na party.


Synkro – Changes LP

Manchesterský Joe McBride je u nás velmi dobře známý a stejně tak oblíbený. Léta se věnoval dubstepu a autonomicu, nutno podotknout ve velmi osobitém podání, na své dlouhohrající prvotině se však odklonil spíš k ambientu a mně tento posun hodně baví.


Kimyan Law – Coeur Calme LP

Klučina s exoticky znějícím jménem pochází z Konga, nyní však žije ve Vídni. Album Coeur calme stvořil za pomoci notebooku a sluchátek – špuntů za dva dolary. Popřel tím veškeré zákonitosti o nutnosti vlastnění kvalitního studia s odposlechy. Na albu se snoubí současné deep drumandbassové postupy s africkými hudebními nástroji. Vznikla tak velmi aktuální a pozoruhodná deska. Spolu s Naibu vystoupil na konci března právě v Crossu.


Gunship – Tech Noir LP

Trojici producentů z Londýna (Dan Haigh, Alex Westaway & Alex Gingell) se s vydáním alba Tech Noir povedlo skvěle navázat na už pár let jedoucí vlnu synthwavu. Album je jedinečné nejen v použití synťáků z dané doby, ale hlavně svými vokály, kterým prostě věříte. Hned úvodní singl se stejným názvem jako album mě dostal do kolen. Je to retro, je to růžové, lesklé, cyber a filmově dramatické. A ten plastelínový videoklip!


The Levels – We Could Be (ft. dBridge)

Chceš lovesong? Máš ho mít. Husina mi běhá po zádech pokaždý, když to slyším. dBridgův cit pro melodie a použité zvuky, k tomu tklivý vokál. Tohle je autonomic dnb track přesahující žánry, stejně jako kdysi Watching You od Instra:mental. Deset z deseti.


Fracture ft. Kid Drama – Tell Me How ft. Lucie La Mode

Tenhle singl je pro mně prvotřídním reprezentantem současného autonomicu. Moody nálada, jemný vokál a jednoznačně rozpoznatelné postupy obou spolupracujících producentů. Fracturovy trapové prvky a Dramova rytmika a 80s feeling – to nejlepší kombo! O tom se nedá moc psát, to se musí slyšet.


dRamatic & dbAudio ft. Arp 1 – Stormtrooper

Stormtrooper je zástupce tanečního drumandbassu par excellence. Pro mně jednoznačně taneční dnb singl roku. Miluju, když se kombinuje filmová nálada a orchestrální melodie s ostrým a šlapavým drumandbassem se zdvojeným kopákem na první dobu. Kdekoliv jsem to hrál, tak se řvalo.


Henry Wu – Don’t Want The Regular

Henry Wu patří do nové britské brokenbeatové generace. Hodně mne baví rytmika, co nedrží tempo, každá rytmická linka je trochu hnutá, takže pro dje obtížný materiál, nicméně v tom je právě to kouzlo jedinečnosti. Veškerá jeho produkce hladí uši a Don’t Want The Regular za loňský rok asi nejvíce.


Grey Area – Volume One EP

ASC, neboli James Clemens z labelu Auxiliary tentokrát ve společném projektu s Geoffem Preshou, šéfem značky Samurai. Grey Area je vpodstatě nový hudební styl. Styl drumandbassu, který však někomu může znít jako 3/4 takt, přitom je to 4/4. Drumandbass to ale taky není, protože tam chybí onen „break“. Vlastně to zní spíš jako techno. Takže technodrumandbass? Blbost! Hoši tuto prazvláštní fúzi nazvali Grey Area a v roce 2015 vydali hned dvě EP. V každém případě padlo rozhodnutí o naprosté anonymitě vydaných skladeb, takže vlastně nevíme, kdo v tom má prsty.


Doplním ještě odkazy na Ahonzovy zmíněné projekty – podcast NZP, a partičku kolem akcí VPX s vlastním pořadem na známém, u nás snad (a vzhledem k prakticky nulové konkurenci) nejlepším alternativním Radiu 1.

FacebookTwitterGoogle+Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>