synaptik-head

TOP10 roku 2015 #6 – vinyl „techno“ EP edition: Synaptik

„V mém případě jsou ve výběru jen EPčka – protože alba nebo samotné tracky apod. by pro mě bylo obtížné porovnávat – seřazené podle nálady, ne podle oblíbenosti. Přednost dostaly desky, na kterých byly tři nebo čtyři zajímavý tracky, které se nějak od sebe lišily a stály opravdu za to, oproti spoustě singlům a EP, kde jsou jedna nebo dvě skladby dobře hratelné ale zbytek tracků nestojí za to, nebo naopak všechny znějí jak přes kopírák. Většina desek je trochu multižánrových, ale techno je v tom vždycky nějak cítit, když ne u všech, tak alespoň v některých skladbách – vybíral jsem z různých odrůd, které se snažím sledovat. Kritériem k výběru pro mě byla celková hudební bohatost, zajímavost a neobvyklost oproti klasickým „tuckám“…

Josef alias Synaptik

Vlastními slovy milovník poslechové melancholické, dramatické a nejen elektronické hudby – dříve hlavně multižánrový posluchač, dnes hlavně multižánrový DJ, pouštěč a sběratel vinylů. Člen uskupení DUNA pořádající akce plné soudobého techna a přilehlých temnějších žánrů. Od přírody filozofující zadumanec který dezertoval od chlupatýho ezoterickýho mysticismu k neurovědám, aby se dozvěděl víc. Hrát začal až v roce 2010. Ve svých dvaatřiceti letech si budoval perspektivní DJ kariéru na bývalých veřejných záchodkách na Karlově náměstí (O2bar). „Zaplaťpánbůh za ten podnik!“ říká. Hrál dva roky z kompu, ale poté co s ním třikrát po sobě vyhodil pojistky v celym Akráči a dostal ránu elektrikou od mixáku, nasral se a přešel na vinyly…

synaptik


TUC – Vorchist (Victoria Park) [AAR003]

Krásná odlehčená věc z Austrálie s improvizovanými nahrávkami a modulárem. První skladba je ryzí ambient s klavírem, ve druhé se pomalu vynořuje jakási abstraktní elektronika a další dvě už zlehka šlapou. Poslední skladba má k technu asi nejblíž a baví mě jak lehce utlumeným beatem, tak i kontrastující synťákovou fantazií, která se nad ním vznáší.


Sonitus Eco – Continuum (The Light Between Oceans) [SSV07]

Nejnovější atmosférické dílko maltského zvukového nadšence, kterému jižní sluníčko zřejmě nedělá dobře, protože vydává na kanadském melancholickém labelu Silent Season. S výjimkou poslední skladby, která je trošku našláplejší, se celá deska vlní v pomalém dubovém rytmu s hypnotickými synťákovými plochami. Příjemné pohupování do sychravé zimy.


Francis – Á La Seconde (Á La Seconde) [Somedate 02]

Tři různorodé elektronické skladby na desce německého vinyl-only labelu, které spojuje výrazný appregiatorový synťák. První skladba je skoro taneční, druhá spíš pomalejší a experimentální a třetí je záznam z autorova živáku. Fajn poslechovka pro milovníky analogového zvuku.


S. Moreira / Xinner – Through The Rings Of Saturn (Through The Rings Of Saturn EP) [PHONICA014]

Nový kousek z dílny španělského producenta Sergio Moreiry. Stejně jako jeho dřívější výtvory, i ten poslední zní lehce old-schoolovým zvukem. Plechové dub techno vysílané z opuštěné kosmické stanice na oběžné dráze Saturnu vrzající v náporech slunečního větru. Zvukově pro mě hodně zajímavý kousek, futuristická starožitnost na zpříjemnění večera.


Shao – Sensi (Doppler Shift Pt.1) [Tresor 280]

Tahle deska včetně pana producenta patří k mým největším techno objevům loňského roku. Vysoustružil ji Shao Yanpeng, čínský elektronický producent filmové a divadelní hudby, vydávající též pod aliasem Dead J. Na každé straně je jedna mocná skladba jakéhosi minimal techna, ovšem v pomalejším nalomeném rytmu. Výrazná kovová hejtka je v jedné skladbě pokroucená do kysela a bzučí jako hejno vos. Obě skladby mají silnou atmosféru. Milovníkům zajímavé elektroniky doporučuju prozkoumat i autorův Bandcamp, kde má ještě další tři releasy, každý úplně jiný.


Ness / Luigi Tozzi / Underjack – Blood Meridian (D.A.N.C.E. 3) [ATTIC010]

Vinyl zastřešený kompilací dnes hodně oblíbeného italského techna z podkrovní laboratoře Fabrizia Lapiany. Tři atmosférické skladby s typickým vývojem, co šlapou pomalu, ale na jistotu. Baví mě všechny tři a jejich zvuk by neměl v takovémhle výběru chybět.


Tadeo – Mind Possibilities (Terra Incognita) [TOKEN 51]

Už jsou tady! Už zase? Další do sbírky futuristického mimozemského techna, které je mezi námi již mnoho let. Tenhle Sci-Fi zvuk mě nepřestává bavit a když z něj někdo poskládá EPčko které zní jako soundtrack, člověk se od něj nemůže odtrhnout. Hudebním kosmonautům doporučuju poslechnout více od tohoto španělského producenta, hlavně z jeho labelu Another Intelligence a přeju šťastnou cestu.


Perm – Untitled 1 [Shtum 008]

Jawoll, elektronický zvuk z Německa nesmí chybět. Osmá deska drážďanského minilabelu Shtum, založeného pod křídly v Čechách známějšího vydavatelství Uncanny Valley. Skladby zkompiloval lipský producent Perm, který je spolu s Talskim zakladatelem DUR Records. Výrazný elektronický až acidový zvuk ostře vyniká nad jemnějšim příběhem na pozadí. Přesto je každá skladba trošku jiná, rytmicky i náladou a to mě baví.


VSK – Agave [Birth 002]

Všechny cesty vedou Říma, tentokrát ale do špinavého prostředí starých fabrik. Čtyři výluhy industriálního techna s citelnými ozvěnami stínů z Vatikánu uvařil Francesco Visconti. Všechny skladby jsou nasáklé hustou psychedelickou atmosférou a podle poslechu se zdá, že autorovi nejvíc šmakovala šťáva z agáve. Třeba nějak takhle si představuju zajímavou syntézu „starých úderných mlátiček“ a „nových vyměklých klikaček“. Uvozovky jsou tu jistě namístě.


Mace. – Ti Fissano (Non Succede Niente) [Eclipse010]

Kdyby o to šlo, pak by se hodilo napsat: to nejlepší nakonec a opět z Itálie. Mace.ho zvuk je vždycky hutný a bohatý na barvy, jdoucí daleko za hranice odstínů šedi. Pomalý beat valí apokaliptickou krajinou a přísnou náladu prosvěcuje nanejvýš příslib světla na konci tunelu. Tahle deska nemohla uniknout mé pozornosti taky proto, že první polovina jedné ze skladeb mi silně připomíná track Ask Yourself od Plastikmana, který dodnes patří k mým nejoblíbenějším skladbám vůbec…


Josef v Praze hraje asi nejvíc v Chapeau Rouge a na akcích které spolupořádá spřátelená skupina DUNA, ale hudbu kterou má nejradši od něj prý uslyšíte spíš v malých barech či kavárnách anebo na jeho Soundcloudu.

FacebookTwitterGoogle+Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>