katerina_vodolanova-head

TOP10 roku 2015 #5: Kateřina Vodolánová

Je k zamyšlení, jaký účinek mají v současné době přehlcené informacemi hudební média – ze všech stran přichází doporučení, ať už z (h)různých virtuálních kanálů nebo přímo od kamarádů, vybízející k poslechu toho kterého interpreta. Jedno je ale jisté – dokud tady jsou lidé kteří chtějí a mají potřebu o muzice psát a baví je, tak hudební média úplně nezaniknou. A to je určitě jenom dobře.

První polovinu desítky žebříčků toho nejšťavnatějšího a výživného za minulý rok, podle chutí lidí blízce spřízněným hudbě, uzavírá „kolegyně“ pisatelka Káťa, a zároveň otevírá pomyslný blok který svým výběrem naznačil už předchozí Ink flo a potvrzují ho a kompletně rozvádějí výběry následujících – a to loňská fascinace, expanze a oblíbenost, řekněme experimentálnějším a temným odnožím techna, ať už ambientně laděným nebo se „zlomenými“ nepravidelnými rytmy.

Kateřina Vodolánová alias Abayo

Katka je multižánrová poslouchačka, bývalá externí redaktorka webu Techno.cz a v současnosti příležitostná přispěvatelka hudebního serveru Fullmoonzine.cz a e-zinu Theblacklight.cz

katerina_vodolanova


Rafael Anton Irisarri – Empire Systems

Producent pocházející z amerického Seattlu, který vydává na labelu Ghostly International nebo Room40, jehož skladba „Empire Systems“ je ale pro mě jedna z jeho vůbec nejpodařenějších, ať už pro její náladu, která neustále graduje, či epický závěr.


ASC – Sphaera

James Clements alias ASC je majitelem labelu Auxiliary a hudebním producentem, kterému se podařilo vytvořit si charakteristický atmosférický zvuk, který neustále inovuje, posouvá dopředu a přitom nevykrádá své dřívější já.


Synth Sense – Perfect Symmetry

Pro tvorbu britského elektronického dua Synth Sense jsou charakteristické ponuré nálady a výrazná rytmika. Jejich loňská deska „Perfect Symmetry“ patřila podle mne na elektronické scéně mezi ty nejzajímavější.


36 – Statis eject

Fanoušky ambientní hudby dokáže Dennis Huddleston pokaždé potěšit, už jeho debutový release „Hypersona“ z roku 2009 byl ve své době něčím, co se na poli klidnější elektronické hudby moc neobjevovalo. Z jeho loňské desky „Void Dance“ mě nejvíc baví „Stasis eject“.


Djrum – What I Was Doing When I Was Doing What I Was Doing

Djrum, vlastním jménem Felix Manuel, si po řadě vydaných releasů stačil pro svou hudbu vytvořit jakýsi trademark. Není náhoda, že spousta z jeho skladeb v jejich průběhu třeba hned několikrát změní rytmiku.


Nosaj Thing – Let you

I na třetí studiové desce od Nosaj Thing se najde skladba, která vyčnívá nad ostatními. Pro mně to je jednoznačně „Let You“.


Mikarma – The Teachings

Mikarma alias Joe Convex, vlastním jménem Damon Kirkham, je zkušený britský producent a majitel labelu Convex Industries, který má na svém kontě už řadu releasů.. Máte-li rádi hutné basy tak se vám jeho „The Teachings“ bude líbit.


Balam Acab – Spent Lives

Odpůrci žánru zvaného witch house si na mně teď možná rádi smlsnou, jelikož tento žánr se obvykle pohybuje na velmi tenkém ledě a ve své historii si vysloužil řadu kritik, možná právem. „Spent Lives“ v sobě skloubí jednu divnost za druhou, některé zvuky v ní jsou hodně laciné i otravné, ale dohromady vše funguje jak má.


King Midas Sound & Fennesz – On My Mind

Spolupráce projektu King Midas Sound a Fennesz dala vzniknout moc příjemnému albu, ve kterém se snoubí elektronika spolu s melodickými instrumentálními polohami.


Kid Drama – Azure pt.1

Damon Kirkham se v žebříčku už jednou objevil, zabodoval u mně ale i se svým historicky starším projektem Kid Drama.

FacebookTwitterGoogle+Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>