troniq-view

„Short-view“: Troniq ke svému poslednímu mixu: „Pozorný posluchač, nejlepší posluchač…“

Krátké interview shrnuté do několika otázek k příležitosti Troniqova nově nahraného setu, a když byla možnost, rozpovídal se o sobě, pocitech a názorech, i jeho poslední hudební produkci. Rozhovor posloužilo jako zdroj pro průvodní text k jeho mixu, ale sám je obsažný mírou vrchovatou.

Jak a kdy to u Tebe začalo a inspirace?

Hudbu jsem začal dělat tak před 8mi, možná už 9ti lety. Přišlo to nějak od doby, kdy jsme s kámošem poslouchali celé dny a večery na zahradě staré trance a techno nahrávky z Loveparade a podobně, kolem roku 2000. A s produkováním je to takhle vlastně dodnes. Produkci se věnuju o hodně víc než Djingu, moc mě však baví servírovat skladby, který mám vážně rád. Přijde mi, že v dnešní době hraje fakt mraky lidí, často však schází nějaká osobitá selekce. A tenhle problém mám i u různé produkce. O to víc se snažím nechat odněkud z hloubi promlouvat co má každý člověk v sobě. Když tohle uvolníš, hned si všímáš mnohem víc věcí kolem sebe a přichází inspirace. Takže jsem hodně venku, na kole, brouzdám… fascinuje mě toho dost.

A pár slov o tom cos přichystal nám?
Set nahraný pro Prague UP je právě skládačka věcí, které mě hodně oslovují v poslední době, něco tanečního, něco méně. Takhle to mám ale nejraději – a hlavně, pozorný posluchač, nejlepší posluchač… Pokud to padne jako podkres při nějaké práci, asi bude výsledek bez efektu.

#001 Troniq by Prague Up Podcast on Mixcloud

 

Svoji tvorbu už nějakou chvíli vydáváš…
Vlastní hudba mi ale začala vycházet vlastně poměrně nedávno. Je to ale dobře, aspoň trochu uzrála. Díky ANSovi z Liberce jsem tak vydal před dvěma lety první EP, následovalo pár remixů, Red Bull Academy Bass Camp, a v létě minulého roku konečně dokončeno LP, které vyšlo u amerického labelu Sacred Phrases a mimo digitálu taky na kazetě. Za to jsem moc rád. Za poslední spolupráci však děkuju opět ANSovi a labelu Krmelec, pěkný návrat – dali jsme si spolu EPčko a díky za parádní remixy o které se postarali Euclio a Subject Lost. Ale živit se hudbou to raději ne. Mám obavu z toho, že jakmile by se to stalo denním chlebem, ztratilo by to všechno kouzlo. Hudbu za vidinou peněz dělat nebudu, šel bych sám proti sobě. Naopak mě potěší něco osobního, kolikrát i minutové setkání s někým, kdo má v tvým životě místo. Nebo chvíle ticha někde mimo civilizaci a někdy zase pořádná pumpička adrenalinu na kole. Unavujou mě lidi, který těší jenom hmotné věci.

Můžeme Tě v budoucnu slyšet? A co další plány?
Na akcích vystupuju jenom občas, a jsem vlastně rád – je to pak o to větší zábava, zahrát si někde. A nemusí to být před velkým publikem, hlavně musí být atmoška. A teď dělám na pár nových věcech, kde budou konečně i vokály. Jasně že ne moje, ale hrozně důležité je v téhle kolaboraci cítit všechno podobně a to ze sebe umět dát. měl by to být můj první vinyl. Jinak mi leží dost dlouho v hlavě obrazová kniha a ta má už jasné obrysy…


Martin alias Troniq namíchal set za svých typických hudebních chutí, zasněný až teskný, místy zase uvolněný a s pozitivní ale zvláštní atmosférou. Abstraktní pozadí plné vzletných zvukomalebných melodií, klouže po jemném ale energickém tempu. S označením dream-house není daleko od pravdy. Vynořující se zechovaný nástroj v pozadí po chvilce střídá další a další. Letící arpegiátory, nasládlé syntezátory, retro pady anebo zvuková příchuť chillwave vlny, dovolí nechat se odnést z proudu všedních myšlenek. Přirozený tok věcí podtržený hudbou. Pohled do oken jednoho zvukového vesmíru a mimozemské sny minulých světelných dekád. A pak se přistihnete že se vlastně spokojeně usmíváte. Pro ten příjemný, nerušený poslech.

FacebookTwitterGoogle+Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>